Cena těhotenských testů

Ceny jednotlivých těhotenských testů se pohybují v průměru od 20 až do 200 Kč. Ale i v tomto rozmezí je velký rozdíl v kvalitě testu. Pokud si budete myslet, že čím dražší test bude, tím bude zaručena jeho vyšší kvalita, můžete se mýlit.

Záleží také na tom, co preferujete vy sami. Některé ženě stačí pouze testovací proužek. Jiná chce komplexnější test, který má co možná nejjednodušší použití a preferuje tedy dražší a komfortnější typ testu.

Testy lze rozlišit podle ceny – tedy od nejlevnějších po nejdražší. Pokud se stydíte zajít do lékárny a zakoupit test, možné je dnes testy zakoupit také v internetových obchodech, které nabízejí různé slevy a také celé sety (například ovulační a těhotenský test dohromady, 2 testy najednou nebo jiné akční nabídky). Takový test Vás pak může přijít pouze na 15 – 25 Kč. Samotný těhotenský testovací proužek pak lze zakoupit přes internet už od šesti korun.

Dále je možno testy dělit podle způsobu použití (proužek, kazeta, midstream), rychlostí vyhodnoceného výsledku (3-5 minut), doba, za kterou lze test vykonat (7 a více dní). Pokud některý test nabízí, že je možno ho použít již druhý den po souloži, je to nesmysl. Doba, než se vajíčko oplodní trvá nejméně 8 dní a hladina hormonu hCG se dá detekovat až několik dní po oplodnění vajíčka.

Nejdůležitějším faktorem, podle kterého by se měl test vybírat je míra citlivosti na hormon hCG. Citlivost testu na hCG by měla být co nejnižší (v mililitrech), aby dokázala tento hormon zachytit co nejdříve. Při výběru testu by proto bylo vhodné se na míru citlivosti obzvlášť zaměřit.

Pokud si děláte test úplně poprvé a nezdá se Vám s ním cokoli v pořádku, případně byste měla nějaké dotazy, lze zavolat přímo výrobcům uvedených na balení testu, nebo je kontaktovat přes Internet a všechny případné dotazy a připomínky s nimi projednat.

Pokud máte zájem tato téma prodiskutovat spíše odborně, pak by Vám informace měl podat Váš gynekolog, nebo můžete zvolit internetovou cestu, kde na dotazy odpovídají lékaři online.