Kdy použít těhotenský test

V případě, že máte podezření, že byste mohla být těhotná, je vhodné udělat si těhotenský test. Měl by se dělat co nejpozději, aby byl výsledek co nejvíce správný.

Mělo by to být cca dva až tři týdny od pohlavního styku, protože v tuto dobu je nejoptimálnější hladina hCG v moči a krvi a správnost výsledku by tím měla být zaručena.

Určitě nelze test udělat dříve, než sedmý den po početí. Pro jistotu po otestování počkejte další týden a znovu si test udělejte, aby se výsledek potvrdil a pak už nezbývá, než si dojít na vyšetření k lékaři, nebo si oddechnout a příště dávat větší pozor.

Často se také doporučuje udělat více testů od různých výrobců, ale pokud si na testování vyberete vhodnou dobu, výsledek by Vám měl spolehlivě dosvědčit i jeden test.

Obecně se doporučuje dělat test cca dva až tři dny ode dne, kdy Vám vynechá menstruace.

Nedočkavost se v tomto případě nevyplatí, přestože některé testy inzerují, že je možno je vykonat už i pátý den od pohlavního styku. Tak brzy ještě hladina hCG nevroste, proto byste mohli mít test falešně negativní, či pozitivní. Určitě se vyplatí počkat na více zaručený výsledek. Někdy se totiž může stát, že je test pozitivní, ale poté přijde menstruace, protože se vajíčko neuchytilo.

Každopádně "jistota je jistota" a proto není nikdy od věci navštívit gynekologa, který Vás vyšetří a podá Vám ten nejspolehlivější výsledek.