Spolehlivost těhotenských testů

Těhotenské testy, které se dnes vyrábí, jsou v podstatě spolehlivé všechny a všechny také musely projít kontrolou, než se dostaly na trh. Proto se nemusíte bát ani testů, které stojí dvacet korun. Je pak na Vás, zda dáte přednost nějakému dražšímu typu testu, který pro Vás bude mít snazší použití.

Obecně se hovoří, že těhotenské testy zaručují spolehlivost až 99 %, ale nelze se spoléhat pouze na testy. Existují totiž určité zásady správného používání testu, kterými by se mělo řídit, aby nevznikaly „falešné“ výsledky, které jsou časté, ale povětšinou nezaviněné testem jako takovým, ale nesprávným použitím.

Nejdříve si přečtěte návod k použití a postupujte podle pokynů, které jsou v návodu uvedeny, aby byla spolehlivost zaručena.

Nejčastěji se v návodech objevují následující postup: nejprve vyjmete z obalu Váš test (podle druhu – midstream, testovací proužek, či kazeta), vyhodíte malý pytlíček s vysoušecí látkou. Poté vložíte test do Vaší moči (na patnáct vteřin a výše, podle druhu testu). Následně vyjmete a položíte na suchou, rovnou podložku. Test by měl být ohřátý na pokojovou teplotu a stejně tak i Vaše moč. Pak už jen čekáte na vyobrazený výsledek – jedna čárka v testovací oblasti znamená, že nejste těhotná, dvě čárky v kontrolní oblasti, že těhotná jste.

Test vyhodnotí výsledek přibližně za minutu, ale následující minuty by se mělo počkat na potvrzení vyobrazeného výsledku.

Nemá smysl po uplynutí doby, která je určena k detekci hCG, čekat ještě další půlhodinu, hodinu, nebo den, protože pokud by se za tuto dobu výsledek změnil, nelze zaručit jeho správnost.

Pokud si nejste ani po testování jistá správností výsledku, raději si zakupte další test, počkejte den nebo dva a znovu si jej udělejte. Hladina hCG se totiž neustále zvedá (pokud jste těhotná) a tak se může během pár dní výsledek změnit.

K zaručení spolehlivosti je třeba vědět, kdy přesně se má test udělat. Pokud byste ho udělala dříve, správnost výsledku nelze zaručit.

Před testem se doporučuje nepít, aby moč nebyla příliš zředěná a úplně nejlepší je testovat z moči ranní, i přesto, že na některých testech je psáno, že se mohou vykonávat v průběhu celého dne. Ranní moč obsahuje nejvyšší koncentraci hormonu hCG.

V případě, že jste test již absolvovala a vyšlo Vám, že jste těhotná, objednejte se k Vašemu gynekologovi, který test ještě potvrdí. Jestliže test ukazuje, že nejste těhotná a přesto si nejste jistá, také si zajděte ke gynekologovi a nechte si zjistit míru hCG z krve. Tato metoda je ještě více spolehlivá, než testy fungující na principu detekce hormonu hCG z moči.